استان البرز

تقسیمات سیاسی استان البرز و شهرستانهای تابعه

مرکزاستان :

کرج

جمعیت :

۲۴۱۳۰۴۱ نفر

شهرهای مهم :

کرج، هشتگرد، فردیس، نظرآباد،طالقان و اشتهارد

استانهای همسایه :

استان البرز از شمال به استان مازندران، ازشرق و جنوب شرقی به استان تهران، از جنوب به استان مرکزی، از غرب به استان قزوین محدود است.

جغرافیا : این استان بین ۳۵ درجهو ۳۲ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و۹دقیقه تا ۵۱ درجه و۲۷ دقیقه طول شرقی واقع شده است

تقسیمات کشوری :

استان البرز ۵۱۴۲ کیلومتر مربع وسعت دارد،دارای شش شهرستان، ۱۷ شهر، ۱۳بخش، ۲۹ دهستان و ۳۵۶ آبادی دارای سکنه می‌باشد.

استان البرز سی و یکمین استان‌ ایران است.در جلسهی هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۸ خورشیدی، لایحه تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌است. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزهی استحفاظی استان تهران قرار گرفته که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر، پنجمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز محسوب می‌گردد.

مشخصات طبیعی و جغرافیایی استان

استان البرز با وسعتی حدود ۵۱۴۲ کیلومتر مربع بین ۳۵ درجه و۳۱ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۲۱ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۱۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و۳۰ دقیقه طول شرقی واقع شده است. این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب شرقی به استان تهران، از جنوب غربی به استان مرکزی، از غرب به استان قزوین و از شرق بهاستان تهران محدود است. استان البرز بین خط‌ الرأس چین‌خوردگی البرز مرکزی و حاشیه غربی دشت کویر واقع شده و به این ترتیب آب و هوای استان عمدتاً متأثر از عاملارتفاع می‌باشد. ۸۱/۰ درصد از سطح استان را جنگلها تشکیل می دهند همچنین مراتع ۳/۷۲ درصد از وسعت استان را شامل می شودو ۸/۰ درصد وسعت استان نیز بیابانی است.۵/۵۰ درصد مراتع دارای پوشش خوب، ۸/۳۳ درصد مراتع دارای پوشش متوسط و ۶/۱۵ درصدمراتع دارای پوشش فقیر است.

مساحت حوزه‎‎‎‎های آبخیز و اراضی کشاورزی، شهری و سطوح بیابان استان البرز ۵۳۴٫۸۰۹ هکتار است که در تقسیم‎بندیکلی شامل حوزه آبخیز سدهای موجود (سد امیرکبیر)، حوزه آبخیز سد سفید رود و حوض آبخیز داخلی می‎باشد. حوزه آبخیز سدهای استان با مساحت ۳۰۸۰۶۴ هکتار شامل حوزه آبخیز سد امیرکبیر (کرج) و سد سفید رود معادل ۱۷/۳۹ درصد مساحت حوزه‎های آبخیزاستان می‎باشد. مساحت حوزه آبخیز سد کرج۸۴۸۹۴ هکتار بوده و مساحت حوزه آبخیز سدسفید رود در استان البرز ۱۲۳۱۷۲ هکتار است که ۶۹/۰ درصد از مساحت کل حوزه سد سفیدرود بوده و شامل سد طالقان به مساحت ۹۴۴۰۲ هکتار و زیر حوزه‎های پایین‎دست طالقان به مساحت ۲۸۷۷۰ هکتار می‎باشد. حوزه‎های آبخیز داخلی به انضمام اراضی کشاورزی، شهری و سطوح بیابان با وسعت ۳۲۶۷۴۵ هکتار شامل حوزه‎های داخلی و شهری است که ۸۳/۶۰ درصد مساحت حوزه‎های آبخیز استان را شامل می‎شود.
استان البرز که نام آن در زبان باستان هربرز («هر» به معنای کوه و «برز» به معنای بلندی) بوده است.

استان البرز به مرکز شهر کرج دارای شش شهرستان کرج، فردیس، ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و اشتهارد می باشد.

از مکان های دیدنی این استان می توان به :


- باغ گلهای کرج

- پارک پرندگان چهار باغ

- مجموعه فرودگاه آزادی

- پیست اسکی دیزین

- محور گردشگری کرج – چالوس

- کاروانسرای شاه عباسی

-کاخ سلیمانیه

- محوطه باز ازبکی

- سد طالقان

- امامزاده زیداشتهارد

- امامزاده رحمان اشتهارد

-برج آرامگاهی روستای کردان

- آبشار سیرود

...

اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *